تغییرات اقلیمی: تعریف، شواهد، اثرات و راهکارها آئرولیت

همچنین روش های نادرست کشاورزی و بهره برداری بیش از حد از آب های زیرزمینی در یک مکان خاص، سبب بروز بسیاری از این تغییرات و مشکلات زیاد در اکوسیستم یک منطقه می شود و به مرور زمان پوشش گیاهی و جانوری منطقه رو به نابودی قرار می گیرد. البته بارندگی های زیاد و ناگهانی و نوسانات آب و هوایی هم از تغییرات اقلیمی ناشی می‌شود. آتش‌سوزی جنگل‌ها، آب و هوای خشن و آفات و بیماری‌های مهاجم از جمله بسیاری از تهدیدات مرتبط با تغییرات آب و هوایی هستند. این در حالی است که برخی از گونه‌ها می‌توانند جابه‌جا شوند و زنده بمانند، اما برخی دیگر نمی‌توانند. تقاضای رو به رشد انرژی برای گرمایش و سرمایش، با افزایش دستگاه‌های تهویه مطبوع و همچنین افزایش مصرف برق برای روشنایی، لوازم خانگی و دستگاه‌های متصل، به افزایش انتشار کربن دی اکسید مرتبط با مصرف انرژی در ساختمان‌ها در سال‌های اخیر کمک کرده است.

تولید و صنعت، گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کنند که عمدتاً از سوزاندن سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی و ساخت چیزهایی مانند سیمان، آهن، فولاد، الکترونیک، پلاستیک، لباس و سایر کالاها تولید می‌شود. اثرات ‌خشکسالی ‌از ‌تعاملات ‌بسیار ‌پیچیده‌ای ‌برخوردار ‌هستند و ‌شناخت آن‌ها ‌برای ‌صنعت ‌بیمه ‌بسیار ‌ضروری ‌است. جامعه علمی چندین دهه است که اطلاعات مربوط به این موضوع را جمع‌آوری کرده و مورد مطالعه قرار داده است. رشته دیرینه- اقلیم‌شناسی اطلاعاتی را از دگرگونی اقلیمی در زمان گذشته فراهم آورده‌است، در حالی که مشاهدات جدید اقلیمی را نیز تکمیل می‌نماید. به‌طور خلاصه، دگرگونی اقلیمی می‌تواند یک فرایند خودجوش دائمی باشد زیرا جنبه‌های گوناگون محیطی با نسبت‌های متفاوت و به طرق گوناگون نسبت به نوساناتی که ناگزیر روی می‌دهد، پاسخ می‌دهند.

مقابله با تغییرات اقلیمی این فرصت را به ما می‌دهد که با کسب اطمینان از تأمین یک محیط سالم، سلامت افراد را مقدم بر هرچیز دیگر قرار دهیم. این برای ما موقعیتی فراهم می‌آورد تا برای مثال، با فراهم آوردن امکان دسترسی به منابع انرژی تمیز‌تر و ارزان‌تر و ایجاد فرصت‌های شغلی در حوزه‌های جدید، وضعیت حقوق بشر را بهبود بخشیم. ما همه با حقوق بنیادی بشر زاده شده‌ایم؛ با این حال، این حقوق با تغییرات اقلیمی مورد تهدید جدی قرار گرفته ‌است. در حالی که تغییرات اقلیمی زندگی همه ما را به نحوی از انحا تهدید می‌کند، آنان که قربانیِ تبعیض هستند از جمله کسانی به شمار می‌روند که ممکن است بیش از دیگران تحت تأثیر تغییرات اقلیمی قرار بگیرند. حقوق بشر ارتباط نزدیکی با تغییرات اقلیمی دارد و این به دلیل اثرات ویرانگر آن نه تنها بر محیط زیست بلکه بر سلامت ما است.

این تحقیقات باید بر پایه دانش علمی قوی بنا شده و به دنبال یافتن راهکارهایی برای کاهش اثرات منفی تغییرات اقلیمی بر محیط زیست و به ویژه سلامت انسان باشند. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰، مجموع خسارت ناشی از تغییرات اقلیم و تخریب محیط‌زیست ناشی از آن به هشت تریلیون دلار برسد، تولید ناخالص داخلی جهانی را تا سه درصد کاهش دهد و اثرات نامتناسبی بر فقیرترین مناطق داشته باشد. این مورد تا جایی پیش رفته که سال گذشته (۲۰۱۹ میلادی) گرم‌ترین سال ثبت شده توسط بشر بوده است. بر اساس برآوردها، بشر در طی یکی-دو قرن گذشته، باعث شده تا میانگین دمای کره‌ی زمین ۱ درجه‌ی سانتی‌گراد افزایش یابد.

تغییرات اقلیمی و تأثیرات جهانی آن

جامعه اندیشکده‌ ها از سال 1396، با هدف ایجاد و استقرار سازوکارهایی جهت معرفی و برجسته‌ سازی پژوهش‌ ها و اقدامات برتر اندیشکده‌ های کشور راه‌ اندازی شده است. به این ترتیب که با شناسایی و الگوسازی از فعالیت‌ های موفق اندیشکده‌ ها، زمینه برای توسعه ظرفیت و اثرگذاری اندیشکده‌ های فعلی و فضا برای شکل‌گیری اندیشکده‌ های جدید فراهم شود. جامعه اندیشکده‌ ها تلاش دارد در فضایی غیرانحصاری با مشارکت اندیشکده‌ ها و گروه‌ های فعال در زیست بوم اندیشه ورزی کشور، ماموریت خود را به انجام برساند.

در مناطق دیگر، اتفاق برعکس می‌افتد، بارش شدید باران باعث جاری شدن شدید سیل می‌شود، همانطور که اخیراً در چین، آلمان، بلژیک و هلند مشاهده شد. آقای گریفیتس انتقاد‌های اسرائیل از سازمان ملل را ادعاهایی «اغراق‌آمیز و دور از ذهن» خواند و آنها را رد کرد. به‌رغم نشانه‌هایی از افزایش اقتدارگرایی دولت، کشورهای غربی هند را به عنوان وزنه تعادل مهمی در برابر چین در حوزه آسیا می‌بینند و آن را شریک تجاری مهمی می‌دانند. بنا بر ارزیابی واگنر ترکیب دولت در هند به طور قابل توجهی دستخوش تغییر خواهد شد.

کودکانی که در معرض رویدادهای آسیب‌رساننده همچون حوادث طبیعی (که بر اثر تغییرات اقلیمی تشدید شده) قرار گیرند، ممکن است دچار اختلال استرسی پس از صدمه شوند. از آن‌جا که گرمایش زمین نظام‌های سلامت و اهداف اساسی در زمینه سلامت در سراسر جهان را تهدید می‌کند، ضرورت دارد که فوراً با تأثیرات تغییرات اقلیمی در این زمینه مقابله شود. این تغییرات شامل افزایش دما (گرمایش جهانی)، تغییر در الگوهای بارش، و شدت گرفتن رخدادهای شدید آب و هوایی مانند توفان‌ها، سیل‌ها و خشکسالی‌ها می‌باشد. در نتیجه، اثرات مستقیم و غیرمستقیم بر سلامتی انسان‌ها، از جمله افزایش موارد بیماری‌های تنفسی، شوک های گرمایی، بیماری‌های منتقله از آب، و نیز بروز مشکلات روانی مانند اضطراب و استرس را شاهد هستیم.

دمای زمین به دلیل فعالیت‌های انسانی در حال افزایش است و تغییرات آب و هوایی اکنون همه جنبه‌های زندگی انسان را تهدید می‌کند. خورشید از عواملی است که بر تغییر اقلیم کره زمین می تواند تاثیر مستقیم داشته باشد. در ابتدای پیدایش زمین، پیش بینی شده که دما بسیار پایین بوده ولی به مرور زمان وبه سبب نوسانات بیشتر خورشید دمای زمین نیز افزایش یافته است. خورشید نوعی ستاره است که پیش بینی می شود در چند میلیون سال آینده مانند سایر ستاره ها منفجر شود و همین افزایش طول عمر آن سبب بروز گرمای بیشتر برای کره زمین در سال های گذشته می باشد. اغلب خودروها، کامیون‌ها، کشتی‌ها و هواپیماها با سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند.

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما